Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο η Κουμπάν

Με πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λοκομοτιβ Κούμπαν πέρασε με 64-82 από την έδρα της Μάλαγα, χωρίς να μείνει ούτε μια φορά πίσω στο σκορ από το 20′ και μετά.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν τελείωσε το ματς στο “Martin Carpena” με 16/34 τρίποντα (47%) κι εν τέλει επικράτησε της Ουνικάχα με σκορ 64-82, κάνοντας το 4-2 στο Top-16. Στο 2-4 “έπεσαν” οι Ισπανοί.

[ads2]

Ο Κουζμίνσκας οδήγησε επιθετικά την Ουνικάχα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν, κάνοντας το 16-10 στο 6’29” και φτάνοντας τους 9 πόντους με 3/4 δίπ. σε αυτό το διάστημα. Εν συνεχεία η “Λόκο” έκανε σερί 8-0 (16-18) με τους Ντιλέινι, Κλαβέρ όμως οι Ισπανοί ανέκτησαν το προβάδισμα, με τον Τζάκσον να διαμορφώνει το 30-23 στα 5’41” για το ημίχρονο. Ο Κουζμίνσκας έκανε το 32-28 (18’49”) με 2/2 βολές, πριν αναλάβει δράση ο Μάλκολμ Ντιλέινι! Ο Αμερικανός γκαρντ (και MVP στη VTB United League, τον μήνα Ιανουάριο) σκόραρε δυο σερί τρίποντα για το 32-34 του ημιχρόνου, έχοντας 14 πόντους με 4/6 τρίπ. στο πρώτο 20λεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, με τον Μπρόκχοφ να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (41-51, 26’16”). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση από την πιεστική τους άμυνα και η διαφορά άρχισε να εκτοξεύεται… επικίνδυνα. Ο Ντίεθ μείωσε στους 9 (53-62, 32′) ωστόσο η “Λόκο” έκανε σερί 12-0 για το 53-74 στα 4’48” για το τέλος του αγώνα. Ο Ράντολφ διαμόρφωσε το 60-80 με 2/2 βολές ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 64-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 32-34, 47-60, 64-82.