Κατα-τρόπωσε τον Άρη ο Παναθηναϊκός!

Δίχως να πατήσει ιδιαίτερα το «γκάζι» ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε με άνεση τη νίκη στο «Nick Gallis Hall» επί του Άρη με 75-93.

Οι πράσινοι, που τις τελευταίες μέρες ταξιδεύουν συνεχώς (από Αθήνα, Κωνσταντινούπολη και από Κωνσταντινούπολη, Θεσσαλονίκη), έκαναν το χρέος τους και επικράτησαν δίχως να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, του Άρη στο «Nick Gallis Hall» και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας της Basketleague.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους Πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι πήραν διαφορά 11 πόντων (47-36). Στην τρίτη περίοδο κατέβασαν… ταχύτητες και οι γηπεδούχοι έφθασαν στο ισόπαλο 25-25 της τρίτης περιόδου. Δεν άλλαξε κάτι στην έκβαση του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο με το Τριφύλλι να φθάνει εύκολα στη νίκη, πριν το ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Χίμκι.

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, κυριαρχώντας στο ματς, τόσο σε πόντους (15), όσο και σε ριμπάουντ (8). Αξιοσημείωτη εμφάνιση έκανε και ο Λευτέρης Μποχωρίδης κόντρα στην πρώην του ομάδα, με 9 πόντους και 2 ασίστ.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Όντεντ Κάτας στον πράσινο πάγκο, στη δική του πρεμιέρα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι περίοδοι: 20-23, 16-24, 25-25, 15-21