Ήττα από Ολυμπιακό και «game over»

Την ήττα στο εξ αναβολής ντέρμπι αιωνίων γνώρισε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ολυμπιακό με 3-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός επέτρεψε εύκολα στους Πειραιώτες να προηγηθούν στα σετ (0-1) με 21-25, ενώ έδειχναν πως ήλεγχαν το παιχνίδι μέχρι το 15-10. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6 λάθη, έναντι 4 των πρασίνων, ενώ αμφότεροι είχαν από δύο άσους.

Η μεγάλη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση από το 21-24 στο 25-24 με τον Ράπτη. Παρόλα αυτά, οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν και το δεύτερο σετ με 27-29.

Οι πράσινοι αντέδρασαν στο τρίτο σετ με 25-23 όντας ανώτεροι από τον Ολυμπιακό. Ο τελευταίος έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να τελειώσει το παιχνίδι με απίστευτη ανατροπή από 24-20, το έκανε 24-23, όμως, το Τριφύλλι αξιοποίησε το τελευταίο από τα πέντε set point με τον Ανδρεόπουλο.

Στο 4ο και τελευταίο σετ του ματς ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και «κλείδωσε» τη νίκη με 25-19.

Τα σετ: 21-25, 27-29, 25-23, 19-25