Είναι αδύνατον να μην δεις τα βήματα του Σπανούλη!

Θέλει 8,3 δευτερόλεπτα. Είσαι διαιτητής στον τελικό. Ο Σπανούλης παίρνει τη μπάλα. Ξεκινάει την προσπάθεια με βήματα. Ο Καλάθης τον μαρκάρει. Ξανά βήματα. Ακόμη κι αν ο Καλάθης είναι ο spiderman όταν ο αντίπαλος σου κάνει βήματα είναι αδύνατον να τον μαρκάρεις. Παρόλα αυτά τον μαρκάρει.

Ο Σπανούλης αξιοποιεί το χώρο που κερδίζει από την παράβαση, σουτάρει και κρίνει το ματς με το τρίποντο του. Και καλά να μην τα δεις στο ξεκίνημα της προσπάθειας. Να μην τα δεις και στην κατάληξη της; Αδύνατον… Κι αυτό είναι το περίεργο…

[ads2]

Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει σε 1-1. Δεν είναι από τις φορές που λες ότι το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Γιατί όταν δεν βλέπεις τα εις διπλούν βήματα του Σπανούλη στην τελευταία φάση δεν το λες και λεπτομέρεια… Είναι η φάση που έκρινε τον αγώνα και σε αυτή τη φάση ο αρχηγός του Ολυμπιακού φτάνει στο τελευταίο σουτ με διπλή παράβαση. Ακόμη και αν ο Παναθηναϊκός έπαιζε… πεντόβολα σε όλο το ματς, ακόμη κι αν ήταν στη χειρότερη δυνατή βραδιά του, βρέθηκε με έναν πόντο μπροστά στα 8,3 δευτερόλεπτα και έχασε από ένα τρίποντο που μπήκε έπειτα από διπλή παράβαση. Αν έχουν αλλάξει οι κανονισμοί και δεν έχουμε ενημερωθεί, δικαίως νίκησε ο Ολυμπιακός.

Αν όχι οι τρεις διαιτητές αλλοιώνουν το αποτέλεσμα ενός αγώνα, κρατάνε τον Ολυμπιακό ζωντανό και του ξαναδίνουν το πλεονέκτημα έδρας. Τα υπόλοιπα είναι να’χαμε να λέγαμε…

Πηγή: onsports.gr