ΗΜΑΡΤΟΝ! ΠΟΝΕΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ!

Σε ένα τραγικό ματς για τον Παναθηναϊκό ο μετρίως μέτριος Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά με νίκη 74-61 στο ΣΕΦ. Εκτός πνεύματος ντέρμπι οι Νέντοβιτς, Μέικον και Παπαγιάννης.

Με τον Παναθηναϊκό να «σπάει» τα σίδερα στο ξεκίνημα του αγώνα (0/8 σουτ στο 4′) ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 9-0 στο ντέρμπι. Παρά το τάιμ άουτ του Βόβορα ο Φαλ βρήκε εύκολο καλάθι για να σπάσει το… ρόδι ο Κασελάκης (11-2).

Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ σε ποικίλες περιπτώσεις με τον Νέντοβιτς να πηγαίνει στον πάγκο με 0/5 σουτ. Με ωραίο alley oop κάρφωμα Σαντ Ρος – Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός βρήκε το 2ο καλάθι στο 7′. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το δεκάλεπτο με 23-4 εκμεταλλευόμενοι τις αμυντικές δυσλειτουργίες του Τριφυλλιού. Δύο τρίποντα Παπαπέτρου και Σαντ Ρος έκαναν το 25-13 για τον Παναθηναϊκό στο 12ο λεπτό.

Ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ μετά από κλέψιμο του Οκάρο στον Σλούκα και καλάθι. Ο Αμερικανός «πυροβόλησε» από τα 6,75 μέτρα για το 29-19. Ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό, τουναντίον, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε στο β’ δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με επιμέρους σκορ εις βάρους του μόλις ενός πόντου 15-16 (38-20).

Με μακρινό σουτ του Σίβα οι πράσινοι έκαναν το 45-25. Με ένα γρήγορο 5-0 μείωσαν σε 48-30. Ο Ουόκαπ με σουτ μέσης απόστασης συντήρησε τη διαφορά στο +20 για τον Ολυμπιακό. Ένα τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή του χρόνου κατέβασε τη διαφορά στους 17 (55-38). Το Τριφύλλι μπήκαν με καλάθι στην τελευταία περίοδο για το 55-40. Μετά από 31 λεπτά ο Νέντοβιτς πέτυχε το πρώτο προσωπικό του δίποντο (55-42).

Ο Ολυμπιακός αντιστάθηκε και ξαναπήγε τη διαφορά στους 19 για να έρθει ακόμη ένα καλάθι του Σέρβου για το 63-46. Στο 34ο λεπτό ο Οκάρο Γουάιτ αποβλήθηκε με 5ο φάουλ. Τρεις πόντοι από τον Έβανς διαμόρφωσαν το σκορ στο 65-49. Ο Νέντοβιτς με το πρώτο του τρίποντο έκανε το 67-52 και έκοψε τη διαφορά στους 15 πόντους. Σλούκας, Έβανς και Λαρεντζάκης σημείωσαν επίσης, μακρινά σουτ (73-55).

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61