Γλέντησε τους... γαύρους ο Ομπράντοβιτς!

Σε… περίπατο μετέτρεψε η Φενερμπαχτσέ το παιχνίδι στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, καθώς νίκησε εύκολα με 88-65 και έκανε το 2/2 στο Top16 της Ευρωλίγκας

Όπως στην κανονική διάρκεια, έτσι και στο Top16 η Φενερμπαχτσέ δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο νίκησε 88-65 για το 2/2 στο όμιλο.

[ads2]

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Κώστα Σλούκα, ήταν ο Ντατόμε με 21 πόντους, ενώ από τους Σέρβους ξεχώρισε ο Μίλερ με επίσης 21 πόντους.

Επιθετικές και οι δύο ομάδες ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια καθ’ όλη τη διάρκεια, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει την Φενερμπαχτσέ με το υπέρ της 23-20. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς διατηρούσε σταθερά μία διαφορά επτά πόντων (27-34) και με τον Ερυθρό Αστέρα να είχε σημαντικά προβλήματα στην επίθεση, οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 41-28.

Η εικόνα έμεινε ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Φενέρ να συντηρεί την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό, φτάνοντας ακόμη και +22 (37-59), ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το 46-63. Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ρίχνοντας τη διαφορά στους 11 (56-67). Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν έδωσαν άλλα… δικαιώματα και έτσι έφυγαν με τη νίκη με το τελικό 88-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 28-41, 46-63, 65-88

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 6, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 4, Λάζιτς 1, Μίσιτς 5 (1), Τέγιτς, Σιμόνοβιτς, Γκούντουριτς 9 (2), Γιόβιτς 8 (1), Μίλερ 21 (3), Τσίρμπες 5, Στίματς 6.

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Χερσέκ, Ουντό 12, Μαχμούτογλου, Άντιτς 12 (2), Μπογκντάνοβιτς 7 (1), Γιουρτσεβέν, Ουγκουρλού 2, Βέσελι 15 (1), Κάλινιτς, Ντίξον 17 (4), Ντατόμε 21 (2).