Γιαννακόπουλος: «Κάρφωσε» Λαμόνικα μετά το ματς

Γιαννακόπουλος: Χαμός στο εξωτερικό με την αποχώρηση (pic)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εκτός έδρας από την FC Barcelona στην παράταση με 97-89 σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Λίγο μετά τη λήξη, ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος… ανέβασε Λαμόνικα, τον έναν εκ των τριών διαιτητών του αγώνα.

Δείτε την ανάρτηση:

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 15-4 στο 3’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 10’ μείωσαν σε 18-13 και στο 11’ προσπέρασαν με 21-18. Ωστόσο, το «τριφύλλι» κατάφερε στο 13’ να πάρει το προβάδισμα με 24-21. Η FC Barcelona αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 29-24 στο 15’. Στο 17’ οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 29-29 και στο 18’ προσπέρασαν με 31-29. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την γηπεδούχο ομάδα μπροστά στο σκορ με 36-35, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με σερί 7-0 για το 42-36 του 22’.

Η FC Barcelona μείωσε σε 42-41 στο 24’ όμως και πάλι οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να πάρουν προβάδισμα και στο 25’ ξέφυγαν με 50-41. Στο 26’ το «τριφύλλι» πήρε διψήφια διαφορά πόντων (44-55) με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 55-54 στο 29’ και να προσπερνούν με 56-55 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (58-58) και στο 31’ η FC Barcelona προηγήθηκε με 62-58. Στο 33’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν εκ νέου με 63-62 με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά στο σκορ με 67-66 στο 36’. Οι Καταλανοί ξέφυγαν με 71-68 στο 38’, ενώ 17.6’’ δεύτερα πριν το τέλος πήραν προβάδισμα με 75-72 χάρη σε 2/2 βολές του Μπράντον Ντέιβις. Στα 7.5’’ ο Κασελάκης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις και ευστόχησε και στις τρεις βολές για το 75-75, ενώ ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο 43’ η FC Barcelona ξέφυγε με 84-78 και στο 44’ με 89-81 φτάνοντας τελικά στη νίκη με 97-89.