Ματσάρα, 7 γκολ και Γαλλία από τα παλιά (vids)

Στο καλύτερο, ως τώρα, ματς του Μουντιάλ, η Γαλλία επικράτησε με 4-3 της Αργεντινής και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

Οι, τυπικά, γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις 13 λεπτά για να ανοίξουν το σκορ με πέναλτι του Γκριζμάν, με τον Ντι Μάρια να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες χάρη σε ένα τρομερό γκολ στο 41ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε ο υψηλός ρυθμός παιχνιδιού και η ομάδα της Λατινικής Αμερικής ευτύχησε να προηγηθεί χάρη σε ένα τυχερό γκολ του Μερκάδο στο 48′.

Μόλις εννέα λεπτά αργότερα, η Γαλλία ισοφάρισε με εξαιρετικό σουτ του Παβάρ, με την Αργεντινή έκτοτε να καταρρέει και να δέχεται άλλα δύο γκολ στο 64′ και το 68′ από τον Μπαμπέ. Οι Γάλλοι είχαν και άλλες ευκαιρίες, ως το 80′, για να βάλουν και 5ο γκολ ωστόσο δεν τις αξιοποίησαν.

Τέλος, στο 93′ η Αργεντινή κατάφερε απλά να μειώσει σε 4-3 με κεφαλιά του Αγουέρο έπειτα από τη δεύτερη ασίστ του Μέσσι στο ματς.