Φονιάς - Οι τρομεροί αριθμοί του Καρλίτος που δεν έχει αξιοποιήσει ο Παναθηναϊκός!

Παναθηναϊκός - Λάρισα 2-0 (Highlights/vid)

Η συχνή επαφή του Καρλίτος με τα δίχτυα είναι κάτι που πρέπει να προβληματίσει (ευχάριστα) τον Λάσλο Μπόλονι.

Ο Ισπανός επιθετικός έγινε και πάλι ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με πέντε τέρματα στο Πρωτάθλημα.

Βάσει του χρόνου συμμετοχής του, ο «Majestic» βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα μια φορά ανά δυόμιση αγώνες (1 γκολ ανά 214 λεπτά).

Στα 1071 λεπτά συμμετοχής του ο Καρλίτος δεν έχει παίξει σε αρκετά από αυτά, στην κλασσική του θέση ως σέντερ φορ, ενώ σε αρκετά ματς δεν έχει τροφοδοτηθεί. Ο πιο ακριβοπληρωμένος επιθετικός του Τριφυλλιού έπαιξε ως βασικός στα ματς με τον Ντάνι Πογιάτος, ενώ από τότε, που έπαιξαν Βιγιαφάνιες – Μαουρίσιο, βρισκόταν στον πάγκο, για να αγωνιστεί ο Μακέντα.

Ακόμη, ο πρώην επιθετικός της Λέγκια είναι πρώτος σε τελικές προσπάθειες στον Παναθηναϊκό (29 τελικές, 1 γκολ ανά 5,8), σε μια στατιστική για την οποία δεν φημίζεται ο Μακέντα, που έχει 1-2 τελικές ανά αγώνα.