Έτσι δεν...ΠΑΣ πουθενά - Ήττα με κάτω τα χέρια ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε σε… μπελάδες, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Αν και όλα έδειχναν ιδανικά με το γρήγορο γκολ του Μακέντα, οι πράσινοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων με την ομάδα των Ιωαννίνων να πετυχαίνει την ανατροπή και το τελικό 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να βρει γκολ από… τα αποδυτήρια, με τον Βιγιαφάνιες να ξεκινάει και να τελειώνει με κεφαλιά-ασίστ στον Μακέντα τη φάση του 0-1, μόλις στο 2’.

Στο 21′ ο ΠΑΣ απάντησε όταν από ωραία ατομική ενέργεια του Παμλίδη και άπιαστο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σημείωσε το 1-1!

Στο 41′ ο Χατζηγιοβάνης στάθηκε άτυχος, βλέποντας την απευθείας εκτέλεση φάουλ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Σtο 67ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη από αριστερά, ο Κάργας έκανε ανενόχλητος την «σκαστή» κεφαλιά, νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Ξενόπουλο κι έκανε το 2-1!

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας,Εραμούσπε, Πίρσμαν, Παμλίδης (89’ Νάουμετς), Ντομίνγκες, Κάστρο, Ελευθεριάδης, Λεό (82’ Μιλιντσεάνου), Καρτάλης.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Ξενόπουλος, Σάντσες (84’ Τζαβίδας), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (70’ Αθανασακόπουλος), Νιάς, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (79’ Καμπετσής), Μακέντα (70’ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (70’ Ενγκμπακοτό).