Έστω και δύσκολα, νίκησε το Λαύριο ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός αν και δεν έπιασε καλή εμφάνιση έκανε το καθήκον του και επικράτησε του Λαυρίου με 86-84

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο και το Λαύριο πήρε διαφορά 7 πόντων στην πρώτη περίοδο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι δεν εντυπωσίασαν αλλά με τους Λι και Ουίλιαμς κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 42-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εξάστερος συνέχισε να έχει θέματα στην άμυνα και δεν μπορούσε να ανεβάσει την διαφορά με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι πράσινοι συνέχισαν να μην μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας για να κλειδώσουν το ματς και το Λαύριο πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 37′ με 79-78.

Στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα ο Μπέικον ανέλαβε δράση και με δύο μεγάλα τρίποντα έκανε το 84-79 για τον Παναθηναϊκό.

To Λαύριο βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με τον Λι να βάζει το τελευταίο καλάθι και να χαρίζει την νίκη στον Εξάστερο.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86