Δύσκολη νίκη στο tie break για τον Παναθηναϊκό κόντρα στον Μίλωνα

Ο Παναθηναϊκός αγχώθηκε στην αναμέτρηση με τον Μίλωνα, όμως, έσωσε την παρτίδα στο tie break στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε… σκούρα κόντρα στον αξιόμαχο Μίλωνα, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 σετ και να κάνει το 2/2 πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (30/10) για την Volley League γυναικών.

Το πρώτο σετ ήταν πραγματικά εντυπωσιακό. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να προηγήθηκε γρήγορα με 0-3 αλλά ο Μίλων απάντησε στο 14-14, οι φιλοξενούμενες πήγαν στο +3 (15-18) αλλά και πάλι αντέδρασαν οι γηπεδούχες στο 23-23, στο τέλος με 2 λάθη από Παπαφωτίου και Μπιάρντα, ο Μίλωνας πήρε το πρώτο σετ με 26-24.

Διαφορετικό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ώσπου ο Παναθηναϊκός πήγε στο +4 (5-9), μεγάλωσε την διαφορά κυρίως από την θέση του σερβίς στο +6 (13-19). Συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση οι «πράσινες» χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο, αντίδρασης στον Μίλων και εν τέλει πήραν το δεύτερο σετ με 16-25.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς πήγε πολύ νωρίς στο +2 (5-7), ο Μίλων ισοφάρισε στο 8-8, όμως ο Παναθηναϊκός ξανά πήρε… κεφάλι στο σκορ με +4 (15-19), οι γηπεδούχες όμως αντέδρασαν μειώνοντας στον πόντο (21-22), όμως οι «πράσινες» δεν πτοήθηκαν και με συνεχόμενους πόντους της Κωνσταντίνου πήραν το σετ με 21-25.

Από την αρχή του τέταρτου σετ ο Μίλωνας έδειξε ότι θα το παλέψει έως το τέλος. Πήγε γρήγορα στο +3 (8-5), εκτόξευσε την διαφορά στους 6 (16-10) με την Χίπε να είναι πρωταγωνίστρια. Όμως οι γηπεδούχες δεν σταμάτησαν εκεί πήγαν στο +7 σε κομβικό σημείο (22-15) και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 σετ με 25-19.

Στο tie break οι πρωταθλήτριες Ελλάδος μπήκαν αποφασισμένες, πήγαν στο +2 (4-6) με συνεχόμενους πόντους από την Κωνσταντίνου, από εκεί το σετ πήγαινε πόντο πόντο ώσπου το «τριφύλλι» σε πολύ κομβικό σημείο έφτασε στο +3 (11-14) και κατέκτησε το σετ (12-15), με πόντο της Κύπριας ακραίας, πανηγυρίζοντας την νίκη και τους 2 βαθμούς.

Τα σετ: 26-24, 16-25, 21-25, 25-19, 12-15