Σοκ στον Παναθηναϊκό - Ήττα από τον Απολλώνιο, αγωνία για Γκρόθες!

Μετά την ήττα 3-0 από τη Λαμία τα κορίτσια του Παναθηναϊκού ηττήθηκαν εντός έδρας από τον ΟΦΑ Απολλώνιο , ενώ τραυματίστηκε και η Γκρόθες.

Λίγες ημέρες πριν το Final 4 του κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εντός έδρας και από τον τελευταίο της βαθμολογίας Απολλώνιο (2-3), χάνοντας δεύτερο σερί ματς από ουραγό μετά το 3-0 από τη Λαμία πριν έξι μέρες.

Τραυματίστηκε η Μάρετ Γκρόθες στα μέσα του τρίτου σετ.

Νέα ήττα σοκ για τον Παναθηναϊκό αφού μετά την Λαμία, ηττήθηκε και από τον ουραγό της βαθμολογίας Απολλώνιο με 2-3 σετ στο κλειστό του Μετς.

Πολύ δυνατό το πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν μέχρι και με 3 πόντους (5-8), κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι και το 12-15, όμως οι «πράσινες» βρήκαν λύσεις, ισοφάρισαν σε 15-15, πήραν προβάδισμα στο 17-16. Ο Απολλώνιος κατάφερε να πάει πόντο πόντο το σετ, μέχρι να κάνει ο Παναθηναϊκός το 23-22 και να το ολοκληρώσει στο 25-22, παίρνοντας το πρώτο σετ.

Ο Απολλώνιος μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο σετ, πήρα μεγάλο προβάδισμα από το 4-10, αυξάνοντας το σε 7-14, μπορεί ο Παναθηναϊκός να μείωσε σε 12-15, όμως οι φιλοξενούμενες δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, φτάνοντας το σκορ στο 19-22 και κατακτώντας το δεύτερο σετ με 22-25.

Πολύ ωραίο ματς είδαμε και στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 4-1, όμως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να το ανατρέψουν σε 7-10, έφτασαν την διαφορά μέχρι και στο +4 (10-14) όμως οι «πράσινες» με την Γενιτσαρίδη να κάνει φοβερά πράγματα το ανέτρεψαν σε 23-22 και πήραν το τρίτο σετ με 25-22

Τα σετ: 25-22, 22-25, 25-22, 18-25, 11-15