Με μαχητική ψυχή ο Παναθηναϊκός νίκησε στην παράταση τον Ολυμπιακό!

Σπουδαία ανατροπή κόντρα στον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός

Χωρίς τη Σταμολάμπρου και με τη διαφορά στο -8 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Παναθηναϊκός σήκωσε κεφάλι, αντέδρασε στα δύσκολα και «λύγισε» τον Ολυμπιακό στην παράταση με 68-65.

Αγχωμένες μπήκαν και οι δυο ομάδες στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» με την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη να παίρνει ενέργεια από τον κόσμο που έδινε βροντερό παρών στο γήπεδο και τον Ολυμπιακό να ισορροπεί την αναμέτρηση (5-6 στο 4’).

To σύνολο του Θάνου Νίκλα βρήκε ρυθμό με την Νικολοπούλου να φτάνεις τους 6π. (2/2τρ.) και τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα (10-11, 12-11, 12-13 στο 8’) σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση. Οι «ερυθρόλευκες» με ένα σερί 7-0 πήραν αέρα 6π. με την Τσβίτκοβιτς να απαντά με τρίποντο για το 15-18. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +5 (15-20), με τις φιλοξενούμενες να έχουν πολύ καλά ποσοστά στα εντός πεδιάς σουτ (7/12σ.).

Η Τόμπι έδωσε διψήφιο προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες», αντέδρασε ο Παναθηναϊκός με την Παυλοπούλου

Με τρίποντο της Νικολοπούλου μπήκε ο Ολυμπιακός στο 2ο δεκάλεπτο αυξάνοντας την διαφορά στο + (15-23 στο 11’) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει άμεσα με 4-0 σερί σε 19-23 στο 13’. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα έλεγχε πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης, με την Τόμπι να δίνει διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας της (+10, 19-29 στο 14’). H αντίδραση των «πρασίνων» ήταν άμεση, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να κάνουν ένα σερί 6-0 ρίχνοντας την διαφορά στους 4π. (25-29 στο 17’), ενώ η Σωτηρίου έφερε την ομάδα της σε απόσταση ενός τριπόντου (-3, 30-33 στο 19’) την στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε πάρει το μομέντουμ του παιχνιδιού στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα τους, με τις Σπυριδοπούλου και Νικολοπούλου να πρωταγωνιστούν

Ο Ολυμπιακός με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου διατηρούσε το προβάδισμα του (34-39 στο 23’) με την Ουίλιαμς να κάνει πολύ καλή δουλειά στην επίθεση για την ομάδα της. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν βελτιώσει αισθητά την άμυνα τους σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, και με την Τόμπι να κυριαρχεί κάτω από τις δυο ρακέτες (8π. 8ρ.) πήρε και πάλι διψήφιο προβάδισμα στην αναμέτρηση (+11, 34-45 στο 16’). Οι «πράσινες» απάντησαν με ένα 6-0 σερί, με την Τζόουνς να πρωταγωνιστεί (40-45 στο 27’) βάζοντας στην εξίσωση και τον κόσμο που είχε κατακλείσει το κλειστό στην Λεωφόρο. Η Σπυριδοπούλου με 5 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους έστειλε τη διαφορά στο +8 (42-50 στο 28’), με τον Ολυμπιακό να κλείνει την 3η περίοδο με το σκορ στο 44-52.

Ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του γύρισε το παιχνίδι με φοβερή Τζόουνς, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση

Η Ουίλιαμς με δίποντο έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους και πάλι (44-54 στο 31′), ωστόσο η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έσφιξαν την άμυνα τους και με το δίδυμο Τζόουνς, Αλέιν να βγαίνει μπροστά μείωσαν σε απόσταση ενός καλαθιού (52-54 στο 25′) με ένα σερί 8-0. Πλέον οι “πράσινες” είχαν πάρει το μομέντουμ της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να συμπληρώνει νωρίς τα ομαδικά φάουλ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να οδηγείται στις βολές. To παιχνίδι είχε πάρει και πάλι φωτιά, με την Τζόουνς να φέρνει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (58-58 στο 38′), την στιγμή που η ομάδα του Θάνου Νίκλα τα είχε βρει σκούρα στην επίθεση απέναντι στην ασφυκτική άμυνα του Παναθηναϊκού. Η Τζόουνς και πάλι έβαλε μπροστά την ομάδα της ύστερα από αρκετή ώρα (60-58 στο 39′), με την Σπυριδοπούλου να ισοφαρίζει σε 60-60 με 2/2β. 42” πριν το φινάλε. Ο Νικολοπούλου έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση της ομάδας της, με 6,8” να μένουν για το φινάλε και την μπάλα στα χέρια του Παναθηναϊκού. Η Τζόουνς πήρε την τελευταία επίθεση της ομάδας της ωστόσο έκανε λάθος, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση (60-60).

Η Αλέιν βγήκε μπροστά στα κρίσιμα, κυριάρχησε στις δυο ρακέτες και έδωσε στον Παναθηναϊκό μια μεγάλη νίκη ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1.

Με καλάθι της Σωτηρίου μπήκε ο Παναθηναϊκός στην παράταση (62-60 στο 41′), με τις “πράσινες” να έχουν βρει ρυθμό στο πιο κρίσιμο σημείο. Η Αλέιν κυριαρχούσε κάτω από τις δυο ρακέτες (8π. 12ρ. 64-61 στο 43′), με την Νικολοπούλου να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους, βάζοντας την ομάδα της μπροστά (64-65 στο 44′) σε ένα φοβερό από πλευράς εξέλιξης παιχνίδι. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ήταν άστοχες στην επίθεση, ωστόσο η Αλέιν ανανέωνε τις επιθέσεις και με καλάθι της έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα της (66-65). Ο Ολυμπιακός αστόχησε σε κρίσιμη επίθεση, με την Αμερικανίδα σέντερ του Παναθηναϊκού να φεύγει στον αιφνιδιασμό διαμορφώνοντας το 68-65 16” πριν το φινάλε. Η Ουίλιαμς οδηγήθηκε στις βολές, αστοχώντας και στις δυο, με την Χριστινάκη και την Νικολοπούλου να αστοχούν στο σουτ της ισοφάρισης και τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια μεγάλη νίκη ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1 (68-65).

Τα Δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 44-52, 60-60, 68-65 (παρ.)