«Έσπασε» το σερί του Παναθηναϊκού - Ήττα για το Τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην έδρα του Ολυμπιακού και γνώρισε την ήττα με σκορ 89-74.

Οι Πράσινες μετά από 11 σερί νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη ηττήθηκαν από τον αιώνιο αντίπαλο έχοντας πολύ κακά ποσοστά στο σουτ.

Ο αγώνας

Μουδιασμένες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα, αστοχώντας σε συνεχόμενα σουτ. Στα μέσα της πρώτης περιόδου ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε χάρη σε ένα σερί 11-0 να ξεφύγει με 6-17, παίρνοντας τον έλεγχο του ματς. Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε άμεσα και χάρη σε ένα σερί 8-0 μείωσε σε 16-17, με το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι τελικά 16-19 για τις “πράσινες”.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς ήταν πλέον ντέρμπι. Οι δύο αντίπαλοι ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και η διαφορά δεν ξεπέρασε ποτέ τους 5 πόντους για κανέναν εκ των δύο, με το φινάλε της δεύτερης περιόδου να βρίσκει τους “αιώνιους” ισόπαλους με 38-38.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους βρήκε τον Ολυμπιακό να μπαίνει με φόρα και με ένα μικρό ξέσπασμα να ξεφεύγει με 46-40. Ακολούθως μάλιστα ξέφυγε με 54-47 με 8 σερί πόντοι της Σταμολάμπρου, πριν μειώσει σε 54-49 η Πότερ. Τότε ήταν όμως που οι “ερυθρόλευκες” έτρεξαν ένα σερί 11-0 για να ξεφύγουν με 65-49, με την Γκούσταφσον να σημειώνει 7 εξ αυτών, πριν ο Παναθηναϊκός μειώσει σε 65-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του, μειώνοντας σε 65-57 και 71-64, με μία άμυνα ζώνης 1-3-1 να δυσκολεύει τον Ολυμπιακό. Σταδιακά ωστόσο οι “ερυθρόλευκες” διάβααν την αντίπαλη άμυνα και βάζοντας μεγάλα σουτ ξέφυγαν με 79-66, για να κάνει λίγο αργότερα η Σταμολάμπρου το σκορ 81-66 με 3.5 λεπτά για το φινάλε. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στην νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74