Έκανε το 1-0 με... 100αρα ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός άργησε να ξυπνήσει όμως έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 102-64 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με τον Ιωνικό, και πλεον χρειάζεται μία νίκη ακόμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι πράσινοι ήταν πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Παπαπέτρου να τα κάνει όλα μόνος του.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε με πολλά λάθη και κακή επιθετική-αμυντική λειτουργία με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να πάρει από νωρίς το προβάδισμα στο παιχνίδι με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με τους πράσινους πίσω στο σκορ (20-14).

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ με τον Παναθηναϊκό να έχει σε καλή μέρα τον Παπαπέτρου ο οποίος έπαιζε μόνος του εναντίον του Ιωνικού.

Ο αρχηγός των πρασίνων πέτυχε 21 από τους 40 πόντους του Παναθηναϊκού στο ημιχρόνο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το τριφύλλι μπροστά στο σκορ (40-39)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι ανέβασαν απόδοδη και διαφορά, με τον Χεζόνια να πετυχαίνει εφτά πόντους στα πρώτα 6 λεπτά της περιόδους και τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει στο +9 (55-46)

Ο Εξάστερος συνέχισε με πατημένο το γκάζι και στο υπόλοιπο της περιόδου με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 19 πόντους και το τριφύλλι να κλειδώσει το ματς από το τρίτο δεκάλεπτο (69-50)

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του επί του Ιωνικού φτάνοντας της διαφορά στους 38 πόντους, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.