Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε (pics)

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 του ΟΦΗ, οι Κρητικοί ισοφάρισαν, όμως οι “πράσινοι” γλίτωσαν και πήραν την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 2-0 σετ, όμως οι Κρητικοί πέρασαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ μετά από ένα συναρπαστικό τέταρτο σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος ενώ σε συνδυασμό με τις αλλαγές που έκανε σταδιακά ο Παναθηναϊκός αλλά και τα λάθη των φιλοξενουμένων σε εκείνο το σημείο, κατάφερε να πάρει διαφορά +7 (20-13). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ίλιτς και τον Χατζηηλιάδη και μείωσαν σε 1-2 (25-17).

Με αυτοπέποιθηση μετά την κατάκτηση του τρίτου σετ, ο ΟΦΗ αν και βρέθηκε πίσω 4-8 (α’ τεχνικό τάιμ άουτ) βρήκε ρυθμό και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού για το 16-15 (β΄τεχνικό τάιμ αουτ). Ο Καπίρης διατήρησε το +2 (20-18) ενώ ένα μπλοκ στον Γκονζάλες και ένα άουτ του Τσίροβιτς έδωσαν «αέρα» στην Κρητική ομάδα (22-18). Οι «πράσινοι» πίεσαν την υποδοχή των γηπεδούχων και με τον Μελγκαρέχο ισοφάρισαν σε 24-24. Ο Χατζηηλιάδης έκανε το 25-24 αλλά ο Ίλιτς έστειλε άουτο σερβίς για το 25-25 ενώ τη λύση έδωσε ο Καπίρης για το 27-26 ενώ με άσο των γηπεδούχων μέσα σε πανηγυρισμούς το ματς οδηγήθηκε (28-26) στο τάι μπρέικ.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πόντων οι δυο ομάδες βρίσκοντα κοντά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο. Ο Καπίρης μείωσε σε 5-7 ενώ ο Τσίροβιτς έκανε το 5-8 με τον Μελγκαρέχο από τη θέση του σερβίς να πιέζει τον ΟΦΗ και τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα +5 (5-10). Η κρητική ομάδα μείωσε εκ νέου σε 7-10 αλλά η εμπειρία του Παναθηναϊκού στους τελευταίους πόντους ήταν αυτή που κέρδισε το «εισιτήριο» για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας . Το τελικό 8-15 διαμόρφωσε με άσο ο Χαραλαμπίδης

Τα σετ: 2-3 (13-25, 19-25, 25-17, 28-26, 8-15)

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης) Χατζηηλιάδης, Καπίρης, Δημητρούδης, Ίλιτς, Μαγριπλής, Κυριακίδης, Αρχοντούδης-λ / Κοσκινάς -λ, Δρουγκάκης, Πααπαδάκης, Τεφτσής. Μουτάφης, Τσαγκαρούλης

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Ρανγκέλ, Τσίροβιτς, Γκονζάλες, Μελγκαρέχο, Πανταλέων, Δαρίδης- λ/ Σύρος -λ, Μπέλος, Δημητριάδης, Ρεζκ