Challenge Cup: Στην Ιταλία για το πρώτο βήμα ο Παναθηναϊκός!

Παναθηναϊκός - Ναντ 3-1 σετ: Highlights - Video

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην Ιταλία προκειμένου ν’ αντιμετωπίσει (10/01, 21:00) την Κιέρι στο πρώτο ματς μιας σειράς που ο νικητής θα προκριθεί στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Με στόχο την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Challenge Cup πηγαίνει στην Ιταλία ο Παναθηναϊκός προκειμένου να αντιμετωπίσει την Κιέρι. Οι πράσινες θα προσπαθήσουν να πάρουν μια νίκη με καθαρό σκορ, για να κάνουν το έργο τους στο Μαρούσι πιο εύκολο.

Να αναφέρουμε πως ο επαναληπτικός αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι την επόμενη εβδομάδα (18/01, 21:15). Από εκεί και πέρα η Κιέρι σε 14 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα βρίσκεται στη 5η θέση με 10 νίκες και 4 ήττες. Μάλιστα στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε πήρε τη νίκη κόντρα στην Κασαλματζιόρι με 3-2 σετ.

Παναθηναϊκός: «Διέσυραν» τον Άρη τα φίνα κορίτσια!

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού πήρε το τρίποντο στο κλειστό του Αγίου Θωμά κόντρα στον Άρη στον πρώτο τους αγώνα για το 2023.

Τα «φίνα κορίτσια» έκαναν το 3-0 απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πλέον κοιτάζουν την αναμέτρηση του Challenge Cup με την Κιέρι στην Ιταλία (10/1, 21:00).

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα και πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς προβλήματα μέσα σε 67 λεπτά.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το προβάδισμα του ΠΑΟ με +2 (10-8). Έκτοτε οι «πράσινες» είχαν τον έλεγχο μέχρι την ισοφάριση του Άρη σε 21-21. Η απάντηση ήρθε από την Ανθούλη (22-21) και την Ανάε που με άσσο έδωσε αέρα +2 πόντων (23-21) σε κρίσιμο σημείο. Η Χατζηευστρατιάδου «τέλειωσε» το σετ (25-21) για το 1-0 υπέρ του ΠΑΟ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στον Άρη και «καθάρισε» εύκολα το σετ με 25-16 για το 2-0.

Με την ίδια φόρα μπήκε και στο τρίτο σετ το «τριφύλλι» δημιουργώντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας (12-6). Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο και τον Άρη να μη βρίσκει λύσεις, ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ 25-19 και το ματς με 3-0.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Η υποδοχή μας είναι καλή όχι μόνο σήμερα αλλά γενικά. Αυτό δίνει την ευκαιρία στην Αθηνά να μπορέσει να μοιράσει σωστά το παιχνίδι. Δεν πιάσαμε το μέγιστο της απόδοσης μας, έχουμε ακόμα περιθώρια.

Έρχεται μια σειρά σημαντικών αγώνων που όμως δε θα κρίνουν από τώρα το πρωτάθλημα. Έχουμε και το ματς στο Challenge Cup που είναι επίσης μια πρόκληση και θέλουμε να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό».

Διαιτητές: Ράντσιου, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Τσίτσικας Ν., Γραμματεία: Θεοδωρίδου.