Ρεάλ - Παναθηναϊκός 90-86: Η κριτική των παικτών του Τριφυλλιού (vid)

Ο Νότης Καμπέρης σχολιάζει την εμφάνιση των παικτών του Παναθηναϊκού στον εκτός έδρας αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Βαθμό κάτω από τη βάση παίρνει ο Παναθηναϊκός στην πρώτη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» επιστρέφουν στην Αθήνα με τη μοναδική ευχάριστη είδηση, πως η διαφορά κόντρα στη Ρεάλ είναι αναστρέψιμη στο ΟΑΚΑ.

Από κει και πέρα, αρχίζουν να «γεννιούνται» ερωτηματικά ως προς το αγωνιστικό κομμάτι. Η κυριότερη «είδηση» είναι πως ο Μπράουν πήρε 3.5 λεπτά συμμετοχής τη στιγμή που ο Σλούκας δεν είναι σε θέση να πατήσει το γκάζι. Ο Γκριγκόνις, επίσης, έμεινε στα 2.5 λεπτά.

Η διαφορά στο ματς με τους Ισπανούς άνοιξε από ένα αντι-αθλητικό φάουλ του Ναν, ο οποίος δέχτηκε ένα αγκάλιασμα και ύψωσε κατακόρυφα τα χέρια του. Γενικότερα, οι γηπεδούχοι έδειξαν πόσο… πληγώθηκαν στο Βερολίνο και ήθελαν περισσότερο τη νίκη.

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (-): Δεν αγωνίστηκε καθόλου. Σίγουρα θα μπορούσε να δώσει λύσεις στην άμυνα.

Λορέντζο Μπράουν (-): Έπαιξε μόλις 3.5 λεπτά στο ξεκίνημα του αγώνα. Δεν τον χρησιμοποίησε ξανά ο Αταμάν.

Κώστας Σλούκας (3/10): Δεν φάνηκε κάτι διαφορετικό από τον Έλληνα γκαρντ σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Τσεντί Οσμάν (6/10): Δεν πήγε καλά στην πρώτη περίοδο, «ξύπνησε» στην τελευταία, όταν το παιχνίδι είχε έρθει σημαντικά με το μέρος της Ρεάλ. Ευστόχησε σε 3/5 τρίποντα, σημείωσε 13 πόντους.

Ιωάννης Παπαπέτρου (8/10): Κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στο πρώτο παιχνίδι με σταθερό χέρι στο σουτ.

Τζέριαν Γκραντ (4/10): Σε χαμηλά νούμερα ο Αμερικανός γκαρντ σε 23′ συμμετοχής. Δυσκολεύτηκε και στην άμυνα.

Κέντρικ Ναν (7/10): Έχασε την ψυχραιμία του στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να πάρουν απόσταση ασφαλείας. Όσο ήταν ήρεμος, «μάγεψε» στο γήπεδο της Ρεάλ. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 6 ασίστ.

Ματίας Λεσόρ (6.5/10): Ο Λεσόρ αγωνίστηκε 8-10′ λιγότερα από το συνηθισμένο. Τελείωσε το ματς με 8 πόντους (4/4 δίποντα) και 7 ριμπάουντ.

Μάριους Γκριγκόνις (-): Δεν μπορεί να κριθεί μέσα σε 2:24.

Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (9/10): Ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού σε βραδιά καριέρας στην επίθεση με 16 πόντους.

Ντίνος Μήτογλου (3/10): Έμεινε χωρίς σκορ, ενώ συνέβαλε ελάχιστα και στην άμυνα.

Ομέρ Γιουρτσεβέν (4/10): Ο Τούρκος σέντερ έχασε μερικά εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα να μη βοηθήσει στη ροή του αγώνα.

Συνδεθείτε στην ομάδα του Newspao.gr στο Viber Ακολουθείστε τo Newspao.gr στο Google News