Έμαθε αντίπαλο ο Παναθηναϊκός - Η ώρα και το κανάλι του τελικού

Ο Παναθηναϊκός AKTOR θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Κυριακής, στο πλαίσιο του τουρνουά Cedevita, την Εφές.

Πιο συγκεκριμένα οι πράσινοι θα αντιμετωπίσουν την πρώην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, Εφές.

Ο τελικός του τουρνουά θα ξεκινήσει στις 17.00 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τo Ertsports.gr 2.

Στον ημιτελικό, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε της Cedevita Olimpija με 81-76 στην Hala Tivoli, στο πλαίσιο του Cedevita Tournament και εκκίνησε με το δεξί τα φιλικά προετοιμασίας. Πρώτος σκόρερ των πρασίνων ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι προσπαθώντας να βρουν ρυθμό και η Cedevita Olimpija ήταν στο 8-6 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μετά το 15-8 στο 6’ ανέβασε ταχύτητα (15-15), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 23-17.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Cedevita Olimpija προηγήθηκε με 27-19, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να πλησιάζει στο δίποντο (27-25) στο 14’, ενώ οι πράσινοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (33-33) λίγο αργότερα. Στο 19’ το τριφύλλι πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 40-39 και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ του 44-43.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, με την επιστροφή, έφτασαν στο 49-45 μεγαλώνοντας την απόστασή τους. Οι Σλοβένοι πλησίασαν και έκαναν το 51-51 στο 24ο λεπτό και ανέκτησαν το προβάδισμα με το 52-51. Στο 26’ οι πράσινοι έγραψαν το 52-56 και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ με την Cedevita Olimpija να προσπαθεί να επιστρέψει (65-67, 30’).

Στο 32’ οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 67-67, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να απαντά με ένα γρήγορο 4-0 για το 67-71. Οι πράσινοι ήταν στο +6 (72-78) με 3’27’’ να απομένουν στο ρολόι και πήραν τη νίκη με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 65-67, 76-81

Συνδεθείτε στην ομάδα του Newspao.gr στο Viber Ακολουθείστε τo Newspao.gr στο Google News