Σόου από Μπράουν και νίκη στο πρώτο φιλικό για τον Παναθηναϊκό AKTOR (vids)

Με τον Λορέντζο Μπράουν να δείχνει την κλάση του ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε (81-76) φέτος την Τσεντεβίτα στο τουρνουά στη Σλοβενία και προκρίθηκε στον τελικό. Χωρίς ψηλό οι «πράσινοι», χρησιμοποιήθηκε για αρκετή ώρα ο Σαμοντούροβ.

Με λάμψη από την Εθνική Ισπανίας ο Παναθηναϊκός έβγαλε την πρώτη του συνεργασία με Μπράουν και Χουάντσο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ιδιαίτερα άστοχοι από το τρίποντο. Ο Σαμοντούροβ δέχτηκε ένα χτύπημα αλλά συνέχισε κανονικά στο παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο το Τριφύλλι έμεινε πίσω με 6 (23-17).

Σε αιφνιδιασμό ο Παπαπέτρου κάρφωσε στη ρακέτα στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (25-19). Από μακρινό (περιπετειώδες) σουτ του «Πάπι» η διαφορά έπεσε στο καλάθι (27-25). Από ένα εύστοχο ζευγάρι βολών του Μήτογλου οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στους 33 βαθμούς. Ο Χουάντσο πέτυχε τον στόχο για τρεις (38-38). Το Τριφύλλι πέρασε μπροστά στο φινάλε του ημιχρόνου με καλάθι από τον Χουάντσο (43-44).

Ο Μήτογλου χρεώθηκε με αντι-αθλητικό φάουλ. Ο Σαμοντούροβ στα μέσα της περιόδου βγήκε μπροστά για το Τριφύλλι (51-56) ελλείψει των ψηλών της ομάδας. Ο Λορέντζο Μπράουν έβγαλε κι άλλες φορές στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποκορύφωμα μια πάσα πίσω από την πλάτη στον Χουάντσο.

Σε μια φάση που χάθηκε η μπάλα ο Παναθηναϊκός πήγε στο 78-72 με τον Σαμοντούροβ. Ο Νίκολιτς με 3/6 τρίποντα ψαλίδισε τη διαφορά στο καλάθι (76-78). Ο Χουάντσο αστόχησε σε κρίσιμο σουτ. Ο Μπράουν με τρίποντο έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση και χάρισε τη νίκη στην ομάδα (76-81).

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 65-67, 76-81

Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν, Μωραϊτης, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου, Γκραντ, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Γιουρτσεβέν

Συνδεθείτε στην ομάδα του Newspao.gr στο Viber Ακολουθείστε τo Newspao.gr στο Google News