ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ από το… 0-2 ο «ΕΠΤΑΣΤΕΡΟΣ» με MVP τον Σλούκα! (vids)

ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΥΣ «ΑΛΗΤΕΣ» που επιχείρησαν να κρίνουν τη σειρά στο 4ο παιχνίδι ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ έκανε το COMEBACK της ιστορίας του στους τελικούς και ΤΕΛΕΙΩΣΕ το ψέμα του Ολυμπιακού με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα. Πρωταθλητές Ελλάδος και Ευρώπης οι «πράσινοι», έφτασαν στους 70 τίτλους!

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ από το... 0-2 ο «ΕΠΤΑΣΤΕΡΟΣ» με MVP τον Σλούκα! (vids)

Στραβό ξεκίνημα σημείωσε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό να παίρνει διαφορά οκτώ πόντων στα πρώτα 2:10 του ντέρμπι έπειτα από μακρινό σουτ του Πίτερς (2-10). Παρά το τάιμ άουτ του Αταμάν οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν σε διψήφια διαφορά με το δεύτερο τρίποντο του Παπανικολάου (2-13).

Το Τριφύλλι ξεπέρασε το «σοκ» των πρώτων λεπτών με καλάθι του Ναν στον αιφνιδιασμό και γκολ-φάουλ του Λεσόρ (9-15). Ο Γάλλος σέντερ ψαλίδισε την απόσταση στην ελάχιστη τιμή στη λήξη της επίθεσης (13-15). Ο Πίτερς απελευθερώθηκε και εκτέλεσε για τρεις σταματώντας το σερί του Παναθηναϊκού (13-18).

Αμέσως μετά την είσοδό του για πρώτη φορά στο παρκέ ο Σλούκας συνδέθηκε με το καλάθι (15-18). Από βολή του Αντετοκούνμπο ο Παναθηναϊκός διαμόρφωσε το σκορ στο 20-21. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-22 με τον Χουάντσο να αστοχεί σε τρίποντο από τα 8,5 μέτρα.

Ο Πίτερς έκανε το 3/3 από τα 6,75 στο 11′, ο Σλούκας σκόραρε το πρώτο «πράσινο» τρίποντο στη βραδιά μετά από έξι αποτυχημένες προσπάθειες της ομάδας (23-25). Ο «αρχηγός» ζεστάθηκε και έριξε άλλη μια μακρινή «βόμβα» (26-28), εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους σε 7′ συμμετοχής (30-31). Σε ένα αδιανόητο παιχνίδι ο Σλούκας έδωσε το προβάδισμα στο Τριφύλλι με γκολ-φάουλ (34-33).

Ο Σλούκας σε ένα «τρελό» παιχνίδι… άνευ προηγουμένου, έσπασε όλα τα κοντέρ με άλλα δύο τρίποντα (42-37), έφτασε τους 25 πόντους σε 11′ συμμετοχής. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο 48-39.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο παρκέ όπως και στο πρώτο ημίχρονο και με ένα σερί 7-0 – μεσολάβησαν δύο άστοχα σουτ του Γκριγκόνις – έβαλε εκ νέου «φωτιά» στο ματς (48-46). Λεσόρ και Μιλουτίνοφ αντάλλαξαν καλάθια (50-48). Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στους 50 πόντους με τον κόσμο του Τριφυλλιού να χειροκροτά.

Ο Ναν με ένα σουτ μέσης απόστασης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (52-50). Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ σε μια στιγμή που θύμισε έντονα τον 3ο τελικό (57-58). Στο 27′ ο Σλούκας πέτυχε τους πρώτους του πόντους από τη γραμμή των βολών έπειτα από φάουλ του Πίτερς σε προσπάθεια για τρίποντο (59-58).

Ο Γκραντ στο κάρφωμα του αγώνα ισοφάρισε στους 61 πόντους, οι Πειραιώτες βρήκαν τρίποντο με τον Παπανικολάου στην επόμενη φάση (61-64). Οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα με γκολ-φάουλ του Γκραντ, άστοχη βολή, επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Χουάντσο (65-64).

Ο Ισπανός με ένα απίθανο τρίποντο και νέα άμυνα επανάφερε την τάξη στο ΟΑΚΑ (68-64). Ο Λεσόρ πήγε στο +6 τον Παναθηναϊκό (70-64). Σε ρυθμό β’ δεκαλέπτου ο Σλούκας έφτασε εύκολα ως το καλάθι (72-66).

Ο Ναν από τα 8 μέτρα «πυροβόλησε» τον Ολυμπιακό για το 75-66. Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στους 5, ο Μήτογλου έβαλε κρίσιμο καλάθι στην επόμενη επίθεση (79-72). Ο Πίτερς έκανε θρίλερ το ντέρμπι με οριακό τρίποντο από τη γωνία (79-75). Ο Μήτογλου με ψυχραιμία έβαλε δύο ελεύθερες βολές (81-75). Με ένα 5-0 ο Ολυμπιακός πλησίασε στην ελάχιστη τιμή ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ο Ναν πήρε πολύ δύσκολο σουτ στα 34” για το φινάλε. Ο Γκος αστόχησε στο κρίσιμο σουτ, ο Μήτογλου έκανε το 2/2 από τις βολές σε γρήγορο φάουλ των ερυθρόλευκων (83-80). Ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ, ο Γκος ευστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (83-82). Ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε παράβαση 5 δευτερολέπτων. Από τα χέρια του Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός «κλείδωσε» τον 70ό τίτλο της ιστορίας του.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 86-82

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Σλούκας, Ναν, Μωραΐτης, Γκριγκόνις, Καλαϊτζάκης, Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Μπαλτσερόφσκι

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Ουίλιαμς-Γκος, Μήτρου-Λονγκ, Λούντζης, Κάνααν, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου, Πίτερς, Πετρούσεφ, Τανούλης, Μιλουτίνοφ