Νικητής ο Παναθηναϊκός, διαιτητικές ΑΘΛΙΟΤΗΤΕΣ στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός των πολλών προβλημάτων νίκησε το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ με 90-75 και περέμεινε αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα, παρά τα διαιτητικά εγκλήματα.

Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε πολύ καλή άμυνα στην πρώτη περίοδο όμως ήταν πολύ εύστοχος από το τρίποντο με αποτέλεσμα να έχει το προβάδισμα με 25-19.

Τα προβλήματα στην άμυνα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να μην είναι καλός ουτε επιθετικά με αποτέλεσμα το Περιστέρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια γι ατο ημίχρονο με το σκορ υπέρ του 44-41.

Ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Βιλντόζα ο οποίος τραυματίστηκε και δεν επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο για να αγωνιστεί.

Το Περιστέρι ήταν αρκετα ανταγωνιστικό όμως ο Εξάστερος κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (67-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου καθώς είχε τον Γκραντ και τον Ναν σε καλή μέρα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα γρήγορο σερί 5-0 κάτι που του έδωσε διαφορά ασφαλείας στο +9 στο 32′, ενώ στο 34΄ η διαφορά έφτασε στο +13 (78-65).

Στην συνέχεια ο Εξάστερος έκανε σωστή διαχείρηση της διαφοράς και έφτασε στην νίκη με 90-75.