Δέκα στα δέκα ο Παναθηναϊκός AKTOR που έπαιξε με τη... φωτιά! (vids)

Αν και… «τρόμαξε» η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός AKTOR εμφανίστηκε σοβαρός και με πλάνο στο β’ ημίχρονο και πήρε τη δέκατη νίκη στο πρωτάθλημα (97-85) απέναντι στον ΠΑΟΚ mateco. Ξεχώρισαν οι Ναν και Μήτογλου.

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε με τους Βιλντόζα, Ναν, Καλαϊτζάκη, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο. Οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα 4-0 με Μήτογλου και Ναν, ο ΠΑΟΚ σε ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο πέτυχε επιμέρους σερί 1-8 (5-8) με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκίλμορ. Ο Φρίντρικσον τιμώρησε από τα 6,75 μέτρα με τον Αταμάν να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του (8-11).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε στο +5 (13-18) με τον Φρίντρικσον να πηγαίνει όλο το δρόμο προς το καλάθι. Ο Μήτογλου «απάντησε» δύο φορές στην επίθεση, ενώ μεσολάβησε και άμυνα του Λεσόρ (17-18). Ο Παναθηναϊκός, αντί να προσπεράσει στο σκορ, επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ (17-22).

Στη β’ περίοδο το «καμπανάκι» χτύπησε δυνατά στον πάγκο του Παναθηναϊκού, καθώς οι φιλοξενούμενοι με τον Τσαϊρέλη πήραν απόσταση +9 (17-26). Τη λύση στην επίθεση έδωσε ο πιο «καυτός» παίκτης των πρασίνων, ο Κέντρικ Ναν με δύο συνεχόμενα τρίποντα (23-29). Ο Άλστον ευστόχησε για τρεις, ο Μαντζούκας σκόραρε και πήρε πολύτιμο ριμπάουντ (29-36).

Ο προπονητής του Τριφυλλιού έριξε στη μάχη τον Γκραντ στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Μαντζούκας έγινε «παράγοντας» στον αγώνα με τρίποντο για το 35-36. Ο Άλστον σκόραρε ξανά για την ομάδα του Τακιανού μετά το τάιμ άουτ των «ασπρόμαυρων» (35-38), όμως, ακολούθησε το ξέσπασμα του Μπαλτσερόφσκι με ένα γρήγορο 5-0 (40-40). Το ημίχρονο τελείωσε στην ισορροπία του 45-45 με τους Γκραντ και Μπελιάουσκας να ανταλλάσουν τρίποντα.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με ένα ηρωικό καλάθι και ένα κλέψιμο του Καλαϊτζάκη (47-45). Με τρίποντο του Σλούκα ο Παναθηναϊκός AKTOR πήγε για πρώτη φορά στο +6 στο παιχνίδι (52-46). Ο Μήτογλου έδωσε τη λύση στην αντίσταση του ΠΑΟΚ και έγινε διψήφιος (58-50). Η διαφορά «άνοιξε» κι άλλο από τον Καλαϊτζάκη για το τάιμ άουτ του Τακιανού (60-50).

Το επιμέρους σερί του Παναθηναϊκού ανέβηκε στο 21-5 για το Τριφύλλι στην τρίτη περίοδο (66-50). Ο Καλαϊτζάκης συνέχισε σε αμείωτους ρυθμούς το εκπληκτικό δεκάλεπτό του (68-56). Ο Μήτογλου στην εκπνοή του χρόνου διατήρησε το +10 των πρασίνων (72-62).

Ο ΠΑΟΚ δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο και με τον Φρίντρικσον μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι (80-77). Ο Μπαλτσερόφσκι εκμεταλλεύτηκε τις δύο βολές στο μάξιμουμ και έδωσε ανάσα στο Τριφύλλι (82-77). Τρίποντο του Βιλντόζα έφερε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στον Παναθηναϊκό (87-80). Ο Σλούκας σιγούρεψε τη 10η νίκη στο πρωτάθλημα προσθέτοντας άλλους δύο πόντους. Το παιχνίδι έληξε 97-85.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Σλούκας, Μωραϊτης, Γκραντ, Ναν, Βιλντόζα, Γκάι, Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας, Μήτογλου, Λεσόρ, Μπαλτσερόφσκι, Αντετοκούνμπο

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Σμιθ, Γκίλμορ, Χάρισον, Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης, Φρίντρικσον, Αρσενόπουλος, Σωτηρίου, Άλστον, Μπελιάουσκας