Απότομη... προσγείωση!

Την πρώτη του ήττα στο ΟΑΚΑ σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ο οποίος λύγισε απέναντι στη Βιλερμπάν του σούπερ Οκόμπο (33 π.) με 70-84. Στο «2-5» οι πράσινοι, πάνε Βελιγράδι με Ερυθρό Αστέρα.

Στα πρώτα λεπτά οι «πράσινοι» δεν έβγαλαν την επιθετική… έκρηξη της Τετάρτης, τη στιγμή που η Βιλερμπάν κατόρθωνε να εκμεταλλευτεί τους διεισδυτικούς Οκόμπο και Τζόουνς (8-14). Ο Δημήτρης Πρίφτης έβαλε στο 5′ στο παρκέ τον Νέντοβιτς, ο οποίος μείωσε στο καλάθι (12-14). Με πέντε σερί πόντους του Παπαπέτρου το Τριφύλλι έμεινε κοντά στο σκορ (17-18). Η είσοδος του Αντετοκούνμπο στο παρκέ διατάραξε τις ισορροπίες στον «αέρα» με τη γαλλική ομάδα να παίρνει προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (18-24).

Με ένα 6-0 ο Παναθηναϊκός στη β’ περίοδο ανάγκασε τον Τι Τζέι Πάρκερ να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο. Ο Έβανς υπέγραψε την ισοφάριση με τον έκτο του πόντο σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στη γαλλική ρακέτα. Δεχόμενη μόλις τρεις πόντους σε 6 λεπτά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πέρασε μπροστά με 34-27 με μαγική ασίστ Φερέλ και καλάθι από τον Παπαγιάννη. Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σκορ 4-16 έκλεισαν το ημίχρονο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (38-43).

Το μπλακ άουτ των «πρασίνων» συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τη Βιλερμπάν να σημειώνει ένα μικρό 0-4 (38-47). Ο Παπαγιάννης με ένα αμυντικό ριμπάουντ και ένα alley oop κάρφωμα από ασίστ του Νέντοβιτς έδωσε τους πρώτους πόντους του Τριφυλλιού στην επανάληψη (40-47). Ο Σέρβος ξύπνησε στην αμέσως μετά φάση και πέτυχε το 2ο τρίποντο του Παναθηναϊκού σε έντεκα προσπάθειες (43-51). Στα τελευταίο δύο λεπτά βελτιώθηκε κι άλλο το ποσοστό από τα 6,75 με μακρινά σουτ πάλι του «Νέντο», αλλά και του Παπαπέτρου με το σκορ να κλείνει στο 54-58.

Στην αγαπημένη του τέταρτη περίοδο ο Μέικον κράτησε τη διαφορά στο καλάθι με πέντε δικούς του πόντους (59-61). Με τέσσερις σερί πόντους του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός έκανε το 63-65. Οκόμπο και Τζόουνς συνέχισαν το βιολί τους και έβαλαν τους Γάλλους για τα καλά στη θέση του οδηγού (70-76). Ένα ακόμα μακρινό σουτ του Οκόμπο στο τελευταίο λεπτό «κλείδωσε» το διπλό στη Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84