Ημίχρονο... τραγωδία και ήττα ο Παναθηναϊκός!

Ο συγκλονιστικος Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε τα πάντα για να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο το πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Μακάμπι ήταν εκείνο που… έκρινε το ματς.

Ήττα για το τριφύλλι από τη Μακάμπι με 89-81, όμως η… ζημιά έγινε στο πρώτο ημίχρονο 41-30 όταν οι πράσινοι βρέθηκαν στο -11.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι με τρομερή αστοχία, καθώς είχε σκοράρει μόλις τέσσερις πόντους στα πρώτα 7 λεπτά με 2/11 σουτ, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 21-12…

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι συνέχισαν με αστοχία και λάθος αποφάσεις, με την Μακάμπι να ξεφεύγει στο +15, όμως ο Νέντοβιτς προσπαθούσε να κρατήσει μόνος του το παιχνίδι έχοντας 14 πόντους στο ημίχρονο (41-30)

Ο Παναθηναϊκός άλλαξε τελείως την εικόνα του στην επανάληψη και με οδηγό τον Νέντοβιτς, που ήταν συγκλονιστικός, μείωσε την διαφορά μέχρι και στους τέσσερις με την περίοδο να τελειώνει 59-52.

Στην τέταρτη περίοδο οι πράσινοι προσπάθησαν να φέρουν τούμπα το ματς, με τον Νέντοβιτς να κάνει εξωπραγματική εμφάνιση, πλησίασαν στο καλάθι όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν και στην νίκη.