Βελτιωμένος ο Εξάστερος, 100αρα στον ΠΑΟΚ (pics)

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας σαφώς καλύτερη εικόνα σε σχέση με το φιλικό με τον Ηρακλή, νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 114-80  στα Γιάννενα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και για 7′ έπαιζε σκληρή άμυνα, ενώ παράλληλα έπαιρνε σκορ από Φόστερ – Νέντοβιτς (21-6 στο 7′). Όμως, ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ στο φινάλε της περιόδου για να προσπαθήσει να ροκανίσει τη διαφορά.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μέξα μπήκαν καλύτερα. Έκαναν ένα μικρό 6-0 σερί, βρήκαν δύο τρίποντα από τον Μπο Μπιτς και μείωσαν στο -5. Από εκεί και μετά, το «τριφύλλι» πάτησε το «γκάζι» και ήταν καταιγιστικό. Με επιμέρους 26-10 ο Παναθηναϊκός «ξέφυγε» στο α’ ημίχρονο.Με το ίδιο τέμπο μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Βόβορα και με εκείνους του Μέξα να μην ήταν σε θέση να ακολουθήσουν, η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (81-60).

Ούτε στην αρχή της τέταρτης περιόδου πήρε το πόδι από το… γκάζι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μπήκε με ένα σερί 9-0 και έφτασε ακόμη και στο +30 (90-60), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 114-80.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 59-38, 81-60, 114-80

Δείτε παρακάτω τους πόντους των παικτών του Παναθηναϊκού

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιαννης 9 (5 τάπες), Μποχωρίδης 4(1) Όγκαστ 4, Παπαπέτρου 13(1), Δίπλαρος 6(1), Καλαϊτζάκης 6(1), Φόστερ 19(1), Νέντοβιτς 16(3), Ουάιτ 2, Μήτογλου 19(3), Τζάκσον 9(1) Περσίδης 3(1), Μπέντιλ 4.