Άρης - Παναθηναϊκός 81-88: Highlights - Video

Την 16η νίκη του έπειτα από 18 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της ΕΚΟ Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που επικράτησε εκτός έδρας του Άρη με 88-81. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ντεσόν Τόμας 19.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 10-0, ενώ στο 4’ το σκορ ήταν 14-4 υπέρ του «τριφυλλιού». Ο Άρης μείωσε σε 19-13 στο 6’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 29-23. Οι «κίτρινοι» πλησίασαν στους τρεις πόντους στο 13’ (34-37) πλησίασαν στον πόντο στο 18’ (39-40).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να είναι μπροστά στο σκορ με 47-42, με τους «κίτρινους» να μειώνουν σε 47-45 με την έναρξη της επανάληψης. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με σερί 9-0 πέτυχε να ξεφύγει με 56-45 στο 23’, με τον Άρη να μειώνει σε 63-56 στο 27’, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 74-63.

Στο 31’ έγινε το 77-63 υπέρ του «τριφυλλιού», όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 82-76 στο 36’. Στο 38’ ο Άρης πλησίασε σε 84-80, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 88-81.