ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο Παναθηναϊκός, ήττα σοκ από τον Άρη.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ελληνικό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός!

Οι πράσινοι που στο ημίχρονο νικούσαν με 19 πόντους διαφορά τον Άρη, τελικά… κατάφεραν να γνωρίσουν την ήττα με 81-71

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αρκετά εμπόδια στην πρώτη περίοδο με τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ στα πρώτα 8 λεπτά.

Στα τελευταία δύο λεπτά τα τρίποντα των Ουάιτ και Σαντ Ρος έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 20-15.

Οι πράσινοι έδειξαν το καλό τους πρόσωπο στην δεύτερη περίοδο και με όπλο τα τρίποντα ανέβασαν την διαφορά (17-28, 14′).

Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ο Εξάστερος πέταγε φωτιές επιθετικά και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 24-43.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να προσπαθεί να μπει και πάλι στο παιχνίδι και με ένα γρήγορο σερί 11-3 μείωσε την διαφορά στους 11 πόντους (35-46)

Οι πράσινοι δεν έπιασαν καλή απόδοση με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στον Άρη με επιμέρους σκορ 31-13 στο τρίτο δεκάλεπτο να φέρει το παιχνίδι στον καλάθι (55-57)

Το παιχνίδι έγινε θρίλερ στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας και τις εναλλαγές στο σκορ να είναι πολλές.

Τελικά ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.