Άλωσε το εξοχικό ο Παναθηναϊκός - Φάπα στον πελάτη

Ο μαχητής Παναθηναϊκός πήγε σαν… άλλοτε στο εξοχικό του. Νίκη με επί του Ολυμπιακού με 88-77

Με ένα απίθανο κοουτσαρισμα από τον Κάτας, οι πράσινοι ήταν κυρίαρχοι στο ντέρμπι παίρνοντας μια σπουδαία νίκη επί του αγαπημένου τους πελάτη.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά καλά στο ντέρμπι και με όπλο του την άμυνα και τα επιθετικά ριμπάουντ πήρε γρήγορα διαφορα (+10), με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει με ένα σερί 8-0 και την περίοδο να τελειώνει με 21-18 υπέρ των πρασίνων.

Στην δεύτερη περίοδο κυριάρχησε η άμυνα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν και την διαφορά να παραμένει στο +3 για τον Παναθηναϊκό (35-38)

Οι πράσινοι μπήκαν με πατημένο το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν την διαφορά μέχρι +13, βάζοντας τα θεμέλια για να φτάσουν στην νίκη στο ντέρμπι αιωνίων, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στους 7 ως το τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν προσεκτικός και εστίασε στο να κρατήσει την διαφορά κάτι που κατάφερε και πήρε ένα μεγάλο διπλό στο εξωχικό με 88-77