Όμορφες στιγμές εκτυλίχθηκαν στο ΟΑΚΑ με τον Νικ Καλάθη και μερικούς φίλους του Παναθηναϊκού.

Ο γκαρντ της Φενέρ με μια … ζωή γεμάτη σαν παίκτης του Τριφυλλιού (και μια Ευρωλίγκα) αγκαλιάστηκε από μερικούς υποστηρικτές των «πρασίνων» με τη λήξη της αναμέτρησης.

Μάλιστα, εκείνος έβγαλε τη φανέλα του και τη δώρισε σε έναν τυχερό φίλο της ομάδας, πριν αποχωρήσει για τα αποδυτήρια.

Παναθηναϊκός – Fenerbahce BEKO Istanbul 88 – 94

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 94-88 της Fenerbahce BEKO Istanbul στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντουέιν Μπέικον με 27 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και στο 2’ προηγήθηκαν με 6-1 με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και να προσπερνά με 8-6 στο 4’. Στο επόμενο λεπτό η Fenerbahce BEKO Istanbul προηγήθηκε ξανά με 11-8 και στο 7’ το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 13-11. Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 19-18 και στο 11’ ξέφυγε με 22-18.

Στο 13’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-22 τρέχοντας ένα επιμέρους 8-0 αλλά στο 15’ το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 29-29. Στο 16’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 34-29 όμως στο τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 39-36. Οι πράσινοι ξέφυγαν με 43-36 στο 21’ και η Fenerbahce BEKO Istanbul πλησίασε σε 43-40 στο 23’. Το «τριφύλλι» έκανε το 49-42 στο 25’ αλλά στο 27’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 49-49.

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα έξι πόντων στο 28’ (55-49) και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 59-51. Στο 33’ έγινε το 63-56 για το «τριφύλλι» αλλά στο 34’ η Fenerbahce BEKO Istanbul πλησίασε σε 63-62.

Το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα έξι πόντων στο 36’ (68-62) αλλά στο 37’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 72-70. Τελικά, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ στο 78-78. Εκεί η Fenerbahce BEKO Istanbul κατάφερε να πάρει τη νίκη με 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78 (κ.δ.), 88-94 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Ραντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 11 (1), Λι 10 (2), Παπαγιάννης 3 (1), Γουίλιαμς 11 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 27 (2), Πονίτκα 14 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10.
Fenerbahce BEKO Istanbul (Ιτούδης): Μότλεϊ 14, Μπιρσέν, Γουίλμπεκιν 9 (2), Έντουαρντς 14 (2), Χέιζ 24 (3), Πιερ, Γκούντουριτς 14 (2), Μπούκερ 5 (1), Καλάθης 12 (2), Αντετοκούνμπο 2.

Ράντονιτς: «Είχαμε την ευκαιρία να νικήσουμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την Fenerbahce BEKO Istanbul: «Μετά από τα τελευταία παιχνίδια, μπορώ να πω ότι σήμερα παίξαμε καλύτερα από όλες τις άλλες φορές. Είχαμε την ευκαιρία να νικήσουμε.

Στις τελευταίες φάσεις κάναμε κάποια λάθη. Πρέπει να δω κάποιες λεπτομέρειες, το τρίποντο (σ.σ. Γκούντουριτς), την τελευταία κατοχή. Στην παράταση η Φενέρμπαχτσε έβαλε κάποια δύσκολα καλάθια και έτσι μας κέρδισε.

Μιλήσαμε πολύ τις τελευταίες μέρες, ήταν ξεκάθαρο για μένα ότι θα παίζαμε καλύτερα. Για εμάς, το πιο σημαντικό ήταν να βγούμε στο γήπεδο, να δώσουμε τα πάντα. Δυστυχώς είχαμε δυο σουτ για τη νίκη όμως δεν τα καταφέραμε. Κάναμε αρκετά καλό παιχνίδι».