Νέο ΜΕΓΑΛΟ διπλό ο Παναθηναϊκός

Ο ανεβασμένος Παναθηναϊκός πανηγύρισε δεύτερο σερί διπλό στο πρωτάθλημα της Volley League! Με τον ίδιο τρόπο που έφυγαν με τη νίκη από το Βραχάτι, οι “πράσινοι” επιβλήθηκαν 3-2 σετ του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη και εδραιώθηκαν στην πρώτη 6άδα της κατάταξης.

Με καλύτερη απόδοση στα πρώτα τρία σετ, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε τη δυνατότητα να φύγει με το “τρίποντο” από τον Έβρο, καθώς ήταν στο 2-0 και προηγήθηκε 16-11 και 21-20 στο τρίτο σετ. Η ανατροπή όμως που πέτυχαν οι “ακρίτες” στο φινάλε αυτού άλλαξε τη μορφή του αγώνα.

Ο Εθνικός ισοφάρισε 2-2 με το 25-23 στο τέταρτο και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Η ομάδα του Μουστακίδη ξέφυγε 9-7, ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε και μετά το 10-10 οι δυο ομάδες συμβάδιζαν.

Οι γηπεδούχοι πήγαν πρώτοι σε ματς μπολ μετά από μια αμφισβητούμενη φάση, αλλά το “τριφύλλι” έκανε τη ανατροπή, όταν μετά το 16-16 πήραν σερί πόντους από τα μπλοκ του απροσπέλαστους Κανέλλου και πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη, βαθμολογική και ψυχολογικής σημασίας.

Eλέγξτε επίσης

Ήττα από τον ΑΟ Θύρας στο φινάλε ο Παναθηναϊκός

Σε ένα ματς θρίλλερ ο Παναθηναϊκός λύγισε στο tie break και γνώρισε την ήττα από …