Ήττα στην Κυψέλη και αποκλεισμός (pics)

O Παναθηναϊκός, ηττήθηκε με 3-0 από τον ΠΑΟΚ στην Κυψέλη και αποκλείστηκε από τους τελικούς της Volleyleague.

Mετά τις δύο ήττες στην Πυλαία, ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν οπωσδήποτε νίκη για να φέρει τη σειρά των ημιτελικών με τον ΠΑΟΚ στο 2-1.

Το πρώτο σετ ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα και ουσιαστικά ήταν αυτό που καθόρισε το αποτέλεσμα.

Οι “ασπρόμαυροι”, είχαν από την αρχή το προβάδισμα και κατάφεραν να επικρατήσουν εύκολα με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του. Οι “πράσινοι” πήραν με μεγάλο σερί στα μέσα του σετ το προβάδισμα με 12-10 και 16-13, όμως ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε το σετ με 25-19.

Εύκολα πήρε ο ΠΑΟΚ το τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός, που είδε το Θάνο Μαρούλη για ακόμη μία φορά να αποχωρεί τραυματίας έχασε από νωρίς το προβάδισμα (2-5). Το “τριφύλλι” έφτασε κοντά (10-14), όμως ένα μεγάλο σερί του “Δικέφαλου του Βορρά” έφερε το σκορ στο 11-20. Εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα και ο ΠΑΟΚ εν τέλει πήρε το σετ με 25-16, τη νίκη με 3-0 και την πρόκριση με 3-0 στις νίκες.

Μία άκρως επιτυχημένη σεζόν για τον Παναθηναϊκό ολοκληρώνεται εδώ, όμως μπαίνουν γερές βάσεις για επιστροφή στην κορυφή.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Γεροθόδωρος.

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 5-8, 16-13, 19-21, 19-25
3ο σετ: 4-8, 11-16, 13-21, 15-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 0 άσσους, 26 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 19-25, 15-25) σε 77′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 10 (10/16 επ, 65% υπ – 39% άριστες), Τσίροβιτς 3 (3/13 επ, 63% υπ – 42% άριστες), Γκονζάλες 6 (3/18 επ, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 2 (2/3 επ) / Δαρίδης (λ, 32% υπ – 16% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3/4 επ), Ρεζκ 1 (1/2 επ), Μπέλος.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής 2 (2/2 επ), Σακόγλου 16 (14/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (3/6 επ), Τακουρίδης 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (10/19 επ, 79% υπ – 43% άριστες), Ντάντε 14 (13/20 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ -11 %άριστες) / Γκαράς (λ, 85% υπ – 40% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Σωτηρίου.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Δεν είχαμε ενέργεια και αυτό φάνηκε. Ψυχή είχαμε αλλά είχαμε και προβλήματα. Ευχαριστώ τους παίκτες μου για την προσπάθεια και για την 3η θέση στην κατάταξη. Πριν λίγα χρόνια ο Παναθηναϊκός πάλευε για τη σωτηρία του και με τα ίδια εργαλεία φτάσαμε στην 3η θέση. Αυτό είναι μεγάλη επιτυχία. Το τελευταίο δίμηνο είχαμε πολλές ατυχίες να διαχειριστούμε. Πέντε λεπτά μετά το τέλος του πρωταθλήματος δε  μπορώ να σας πω για το μέλλον μου και το μέλλον της ομάδας».

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Χαραλαμπίδης είπε: «Οπως αποδείχτηκε οι αγώνες με τον Φοίνικα μας εξάντλησαν και με τον ΠΑΟΚ μείναμε από ενέργεια. Δεν κάναμε αυτά που μπορούσαμε σήμερα. Θέλαμε να κάνουμε τουλάχιστον μία νίκη αλλά δεν μας βγήκε. Είναι κρίμα διότι είχαμε πολύ καλή χρονιά και θέλαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω».