Αποστολή εξετελέσθη για τις πράσινες! (pics)

Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Παναξιακόυ στο Μετς, κάνοντας “πρόβα τζενεράλε”  εν’όψει των playoff.

Οι “πράσινες” ήταν πιο δυναμικές καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα και με “όπλο” το καλό τους σέρβις, πήραν το πρώτο σετ με 25-19. Οι παίκτριες του Δημήτρη Καζάζη, μπήκαν πολύ δυνατά και απέκτησαν από νωρίς διαφορά (5-1, 12-7). Οι φιλοξενούμενες έκαναν αντεπίθεση, μείωσαν σημαντικά όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά, όμως οι “πράσινες” πάτησαν γρήγορα το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να πάρουν πολύ άνετα το σετ 2-0 με κορυφαίες τις Πολ και Ρίτσι.

Η ομάδα του Παναξιακού πείσμωσε και κατάφερε να κλέψει το 3ο σετ με 25-23 και να μειώσει προσωρινά σε 2-1. Ωστόσο οι παίκτριες του “τριφυλλιού” παρέμειναν συγκεντρωμένες και πήραν το 4ο σετ με 25-21, σημειώνοντας μια μεγάλη νίκη πριν τα playoff.

Ο Παναθηναϊκός, τερμάτισε δεύτερος με 56 βαθμούς και στα πλέι-οφ, θα αντιμετωπίσει τον Πανναξιακό με πλεονέκτημα έδρας.